Kouzlo fondue a raclette; 5 receptů na perfektní Silvestr
Hledáte inspiraci, jak strávit ten perfektní silvestr v partě přátel nebo rodinném kruhu? Správná odpověď je raclette a fondue. Poradíme vám jak na to a dáme vám 5 receptů, které vás budou bavit. Nemáte zač!
Fondue: Švýcarský národní poklad
Původně pokrm ze sýra roztaveného nad ohněm, fondue se ve 30. letech stalo Švýcarským národním jídlem a to z dobrého důvodu. Dokonalý na zimní večery a jednoduchý na přípravu doma. Dnes má navíc několik variant, takže pokud nejste zrovna sýrový nadšenec, nepřijdete zkrátka. Oblíbené jsou i čokoládové a masové fondue.
Fondue je ideální společenský pokrm. Připravuje se totiž u jednoho stolu a v jednom hrnci a je tak ideální pro upevňování vztahů a společnou konverzaci ať už trávíte silvestra s rodinou, nebo kamarády. A to ani nemluvíme o ušetřeném čase, který byste jinak strávili přípravou večeře a umýváním nádobí.
Tip: Švýcaři servírují fondue s černým čajem, ale pokud jste fanoušky něčeho silnějšího, doporučujeme suché bílé víno, třeba AMPELOS Rulandské modré.
Co budete potřebovat?
Bez speciálního vybavení se bohužel neobejdete. Naštěstí se dnes už běžně prodávají celé fondue sady a tak jediné, co musíte udělat je nějakou si vybrat.
Sady na fondue většinou obsahují speciální keramický hrnec, či kotlík, a lihový hořák, popř. držák na svíčku, která vám bude směs v kotlíku zahřívat a udržovat teplou. Potřebovat budete také dlouhé vidličky, které budete používat na napichování a namáčení. Fondue sady jsou dostupné od 300 Kč výše.
Tip: Naše oblíbená je holandská značka Boska, která je na trhu už přes 120 let. Letos od nich máme i prémiový měděný fondue set ideální pro větší skupiny.
Jaký sýr je nejvhodnější?
V různých regionech, se názory na to, které sýry jsou pro fondue nejvhodnější trochu liší. Ve Švýcarsku se používá především sýr gruyère, ementál, nebo appenzeller, ve Francii comté a beaufort a v Itálii je nejčastěji používaným sýrem fontina.
Odborníci se shodují, že fondue je lepší připravovat alespoň ze dvou druhů sýra. Protože hlavní surovinou ve vašem fondue je sýr, doporučujeme volit opravdu kvalitní sýry a raději si nechat poradit někým, kdo se v sýrech vyzná. Nechceme přeci, aby váš první pokus skončil fiaskem jen proto, že se vám sýr srazí, nebo zhořkne.
Tip: Cheese Mafia doporučuje gruyère a ementál.
Sýrové mafiánské fondue
Suroviny:
dva druhy sýrů (alespoň 500g)
stroužek česneku
velký panák třešňovice
250ml suchého bílého vína
2 lžičky škrobu
muškátový oříšek
pepř
koření dle chuti
Příprava:
Keramický hrnec, či kotlík dobře vytřeme česnekem a nastrouháme si sýr. Rozehřejeme fondue a přidáme bílé víno, které přivedeme k varu. Poté přidáme oba druhy sýrů a muškátový oříšek. V misce si rozmícháme škrob s třešňovicí a přidáme jej do sýrové směsi. Pravidelně mícháme, než se sýr úplně roztaví a vznikne nám krásně krémová sýrová směs. Servírujeme s opečeným chlebem, který namáčíme ve fondue.
Tip: Fondue můžeme servírovat také s čerstvou nebo opečenou zeleninou, pečenými brambory, rajčaty, nebo třeba jablky.
Tip 2: Sýr vždy nastrouháme najemno - rozpustí se rychleji a lépe, než krájený.
Tip 3: Používáme kvalitní víno. Chuť vína přímo ovlivňuje chuť celého fondue.
Čokoládové Fondue
Suroviny:
kvalitní hořká čokoláda
smetana
čerstvé ovoce, sušenky, nebo ořechy
Příprava:
Čokoládu nalámeme na kousky, nebo nastrouháme. Nejprve čokoládu rozpustíme a postupně přidáváme smetanu. Vždy pořádně rozšleháme. Mícháme do té doby než nám vznikne krémová čokoládová směs. Čerstvé ovoce, ořechy nebo sušenky namáčíme přímo ve fondue.
Tip: Kvalitní, alespoň 70% čokoláda je základ.
Tip 2: Chuť čokolády můžete upravit dle vašich preferencí a přidat třeba: vanilkový extrakt, rum, koňak, kávu, sůl, karamel, nebo chilli.
Masové Fondue
Suroviny:
slunečnicový olej
česnek
výběr masa: vhodné jsou například kuřecí prsa, vepřová panenka, nebo hovězí svíčková
koření
Příprava:
Vybrané maso nakrájíme na kostky, nebo nudličky. Maso můžeme marinovat, nebo okořenit. Zde je prostor pro vaši fantazii a chuťové preference. Maso si můžeme připravit i den dopředu.
Nádobu na fondue vytřeme stroužkem česneku. Pro rychlejší přípravu si olej rozehřejeme v hrnci na plotně. Poté jej přelijeme do fondue sady a namáčíme připravené kousky masa.
Servírujeme s pečivem, nebo zeleninou a dobrým vínem.
Tip: K masovému fondue se skvěle hodí i různé omáčky a dipy, například chilli hořčice nebo medovo-koprová omáčka.
Tip 2: Místo masa vyzkoušejte krevety nebo olihně.
Raclette: Nedoceněná delikatesa
Raclette je název švýcarského pokrmu, stejně jako švýcarského druhu sýra, který se na tento pokrm používá. Švýcarští pastevci si tento sýr původně zahřívali u ohně, ale to po vás rozhodně nebudeme chtít. Dnes si ho jednoduše můžete připravit doma!
Raclette je oblíbeným jídlem na rodinných oslavách, nebo při setkání přátel. Je jednoduchý na přípravu, nevyžaduje téměř žádné vaření dopředu a stačí vám k němu jen několik ingrediencí. Co je lepší kombinace než dobré jídlo a ti správní lidé?
Sýr raclette je tradičně vyráběný z kravského mléka, ale vyjímečně můžete narazit i na variantu vyrobenou z ovčího mléka. Jedná se o středně tvrdý sýr, který je určený na grilování a příliš se nedoporučuje jíst syrový. Je krémový, slaný, se sladkou oříškovou tečkou a čím je starší, tím má pronikavější aroma. Nenechte se však zastrašit, raclette nemá tak výraznou chuť, jako má aroma.
Co na raclette potřebujete?
V první řadě si budete muset pořídit raclette gril. Na internetu jich je dostupných několik desítek a záleží jen na vás, na jak velkou investici jste připraveni. Ověřený máme například Partyclette set od značky Boska. Skvělé jsou ale i menší sety, které jsou snadnější na přepravu.
Zbytek už je jednoduchý. Kromě samotného sýru raclette (doporučujeme alespoň 200g na osobu) budete potřebovat jen několik ingrediencí a co je na tom nejlepší, záleží to jen na vaší preferenci. Tradičně je pokrm připravovaný s vařenými nebo pečenými brambory, šunkou, bílou cibulí a kyselými okurky, ale připravit jej můžete také s jinou kořenovou zeleninou, nebo čímkoliv co máte rádi - koneckonců, sýr je dobrý kdekoliv, kdykoliv a s čímkoliv.
Ve Švýcarsku se k raclette servíruje černý čaj, víno, nebo pivo. Pokud se rozhodnete pro víno, sáhněte po něčem sušším, například po Ryzlinku.
Tip: Pokud nemůžete sehnat originální sýr raclette, doporučujeme použít jiné švýcarské sýry jako ementál nebo gruyère.
Tradiční Raclette
Suroviny:
Sýr Raclette
Vařené brambory ve slupce
Nakládané cibulky
Kyselé okurky
Švýcarská šunka
Sůl
Pepř
Paprika
Příprava:
Jako první uvaříme v osolené vodě brambory ve slupce. Mezitím si na stůl připravíme šunku, nakládané cibulky a kyselé okurky. Začneme zahřívat raclette gril a nakrájíme sýr na tenké plátky. Sýr vložíme na pánvičku a necháme ho roztavit na grilu. Dřevěnou lžící, nebo vařečkou seškrábneme sýr z pánvičky přímo na připravené brambory s cibulkou a okurky. Ochutíme kořením dle libosti.
Středozemní Raclette
Suroviny:
kvalitní olivový olej
sýr raclette
olivy
rajčata
červená paprika
sůl
pepř
tymián
Příprava:
Olivy, rajčata a papriku nakrájejte. Do raclette pánvičky kápněte trošku kvalitního olivového oleje. Nakrájené olivy a zeleninu vložte do raclette pánvičky a nahoru dejte plátek raclette sýra. Grilujte, než se sýr rozpustí. Okořeňte dle chuti.
Autor článku: Dominika Bartoňová
Zdroj fotografií: Zuzana Plesníková a Instagramový účet @boska_foodtools.